top of page

אודות

0620_P1013546_0620 (1) (1).jpg

מאגר אירועי טרור יהודי בשטחים הכבושים של קול רבני לזכויות אדם מספק מידע אמין ועדכני על טרור מצד יהודים בשטחי יהודה ושומרון (הגדה המערבית). טרור זה גורם לפציעתם ולעתים אף למותם של פלסטינים, לנזק לרכוש ולמניעת גישתם של החקלאים הפלסטינים לאדמותיה (גם במקרים שבהם אדמותיהם מוכרות על ידי בג"ץ כאדמות פרטיות). כמו כן, הוא מביא לפגיעה בפעילי זכויות אדם ישראלים ובינלאומיים.

מטרת המאגר היא לאפשר תיעוד מלא ומדויק של התופעה בסיוע המותקפים, זאת על מנת לנסות ולמלא את הוואקום שהשאירה המדינה בטיפול בתופעה ולהביא את הממשלה שלנו לקחת אחריות. המידע במאגר מוצלב מכמה מקורות שונים כדי להבטיח דיוק ואמינות.

טרור מצד יהודים בשטחי יהודה ושומרון (הגדה המערבית) נועד לגרום להפחדתם של פלסטינים ונסיגתם משטחם, ולהפחדת ישראלים כדי להרתיעם מלהגיע לשטח.

גורמי ממשל רבים בשטחים אלה מצדדים בסיפוח וגירוש, ומבקשים להרחיב התנחלויות על חשבון אדמות פלסטיניות. לכן, הם מתעלמים מהאלימות ואף מגבים אותה. גם הצבא, לצערנו, רואה עצמו כ"מגן ההתיישבות" ואינו מגן בדרך כלל על פלסטינים המותקפים על ידי יהודים. 

אנו פועלים לאור הציווי "סור מרע ועשה טוב" ו"מבשרך לא תתעלם". רדיפת הצדק והשלום, דווקא כאשר אנחנו הריבונים והחזקים והשליטה הצבאית בידינו, היא מחויבות אנושית ויהודית שאליה אנחנו לא מסוגלים להפנות גב. זהו ציווי ערכי, שיביא גם יותר ביטחון קיומי בטווח הקצר והארוך לכלל התושבים בין הים לנהר, יהודים וערבים.

מדוע בחרנו להתמקד דווקא באלימות זו ולא באלימות פלסטינית?
כאשר מתבצעת אלימות פלסטינית, כוחות הביטחון מגיבים במלוא החומרה, המחבלים נרדפים עד תפיסתם, ולעיתים מחוסלים. מקרים אלו זוכים לכיסוי תקשורתי נרחב ולשיח הציבורי שהוא יוצר. במילים אחרות, אלימות פלסטינית זוכה לתגובה נרחבת ומקיפה. כארגון זכויות אדם, בהובלת קול רבני של מנהיגות ומנהיגים מגוונים, אנחנו מתנגדים לאלימות ולטרור ובוחרים לפעול לשינוי במקום שאנו נצרכים ומשפיעים.

טרור יהודי בשטחים, הנעשה בשם היהדות והציונות של הטרוריסטים, כמעט ולא זוכה לכיסוי תקשורתי. הטיפול בטרור היהודי בשטחים על ידי כוחות הביטחון נדיר וכמעט שאינו קיים. כתוצאה מכך, מספרם וחומרתם של מקרי האלימות מתרחבים, שכן כמעט ואין סיכוי להיתפס ולהישפט, וכך אזרחים רגילים מקבלים את הכוח לא רק להיות מעל שלטון החוק אלא גם לקבוע, הלכה למעשה, את המדיניות של מדינת ישראל בשטחים באופן שלא מתאפשר לשאר האזרחים שומרי החוק. זהו מצב שאינו ראוי במדינה דמוקרטית. המאגר מקיים את הציווי "לא תוכל להתעלם" ברוח המאבק על זכויות אדם, מגילת העצמאות והמסורת היהודית. 

 

עֲשׂוֹת משפט - קול רבני לזכויות אדם הוא היום הארגון המוביל בישראל המשמיע את קולה של המסורת היהודית בתחום זכויות האדם. הארגון נוסד בשנת תשמ"ט (1988) ומונה כיום למעלה ממאה ועשרים חברות וחברים – רבנים מוסמכים וסטודנטים לרבנות. הארגון משמש שופר להפצת מידע על זכויות האדם בישראל ובשטחים הכבושים, ופועל בשיתוף פעולה עם ארגוני זכויות אדם בארץ ובעולם לקידום זכויותיהן של השכבות החלשות בחברה, לשמירה על זכויותיהם של המיעוטים בישראל וכן של פלסטינים בשטחים ולמניעת הפרות בוטות של זכויות אדם בסיסיות של מהגרי העבודה.
 

המאגר מבוסס, בין היתר, על הנתונים של הארגונים בצלם ויש דין, אנו מודים להם על השותפות. האתר הוקם בתמיכת הקרן החדשה לישראל.

1659015312033.jpg
לשאלות נוספות צרו קשר

!תודה, ניצור איתכם קשר בהקדם

bottom of page